מדוע צריך רב קהילה?

מדוע צריך רב קהילה?

בקהילתנו יש ב"ה גבאי ותיק שדואג לעליות סדרי התפילה ביד רמה (עולים לתורה, חזנים, הכרעה במחלוקות שמתעוררות) וכן קורא בתורה שקורא את הפרשות בצורה נאה ומדוייקת. כמו כן ישנו סבב בין מספר מתפללים להעברת דברי התורה בבית הכנסת (ד"ת קצר בליל שבת ושיעור בשבת בבוקר לאחר התפילה). אם כן, מדוע אנו זקוקים לרב קהילה?!

ישנה דעה רווחת בציבור כי עיקר פעילותו של רב הקהילה הוא להיות "טכנאי ההלכה" של הקהילה: לדאוג לתחזוקת בית הכנסת, לענות על שאלות הלכתיות ולהעביר שיעורים ודרשות, כדוגמת מש"ק הדת בצבא שמחלק תפילין ודואג לקיומם של התפילות בבסיס ולכשרות המזון.

אולם זהו רק תפקידו הבסיסי והצר של הרב ואילו תפקידו העיקרי הוא הנהגה רוחנית. עליו לדעת לדבר, אך לא פחות מכך גם לדעת להקשיב. עליו לרומם את קהילתו ולהתוות להם חזון ודרך, להנחיל לציבור את הערכים בהם הוא דוגל, ובמקביל לזהות את הצרכים המטרידים את בני קהילתו. במיוחד בימינו כשתחושות הניכור והבדידות מתעצמות - על הרב לדאוג לגיבוש הקהילה ולהגברת תשומת הלב לפרט ולמועקותיו תוך חיזוק רגש האכפתיות והאחריות ההדדית. בהתאם לכך רב הקהילה משמש ככתובת לשיחה ולייעוץ במגוון נושאים: זוגיות, אלימות במשפחה, יחסי הורים-ילדים, סכסוכים חברתיים ומשברים אישיים שונים.

על רב קהילה להקדיש את חייו לאנשי קהילתו: בהקשבה ובנוכחות בחייהם, ביצירת "משמעות יהודית" ברגעים הקטנים והגדולים של חיי הפרט והקהילה, בהעצמת בני הקהילה ובפיתוח מערכת של תמיכה וסעד, ובהעשרת אורח החיים היהודי של בני קהילתו.

לשם מילוי תפקיד זה באופן הטוב ביותר, מוטל על הרב להקשיב לדופק החיים של קהילתו, לעקוב אחר המתרחש בה ולחפש נתיבים חדשים ללבבות, גם על ידי הרחבת תפקידי הרבנות והחלתם על שטחים רבים ומגוונים. כמו כן עליו להוות מודל לחיקוי מבחינה ערכית ורוחנית כך שיוכלו להזדהות איתו ולצעוד אחריו.

אם כן, עליו להיות מצד אחד מעורה בקהילה כמה שיותר ומצד שני מוגבה מעט כדי שיוכל להשפיע עליה ולהדריכה. להיות מעורב מחד ומשפיע מאידך.

הרב הוא שליח ציבור הצריך להכיר ולהבין את רחשי הציבור, והכל לאור החזון ותפישת התפקיד עימם הוא מגיע ושבאמצעותם עליו להרים ולדחוף את בני קהילתו, לכן טבעי שהתפקיד ייבנה מתוך תיאום עם בני הקהילה תוך כדי תנועה, מתוך זיהוי הצרכים הייחודים ומטען הציפיות המסוימות של בני הקהילה.

לסיכום, תפקידו של רב הקהילה הינו חשוב ומורכב ביותר, איננו טכני בלבד, ועיקרו הנהגה רוחנית, ניווט והדרכה, ועשוי להשפיע רבות על הקהילה.

The Need for a Community Rabbi
היחס הנדרש מהרב לנהוג בצאן מרעיתו

אודות ברקאי

אנחנו במרכז ברקאי להכשרת רבנים ופיתוח קהילתי מאמינים שניתן לבנות את הקהילות בישראל אחרת. סביב מנהיגות קהילתית נכונה בראשות רב הקהילה נסייע לכם לגבש תכנית שתאפשר לקהילה שלכם לצמוח ולהפוך למוקד מקומי של סולידריות והתחדשות עבור כאלה שחובשים כיפה וגם עבור כאלה שאינם חובשים כיפה.

הרשמה לניוזלטר

לקבלת עדכונים על חדשות ואירועים ברקאי, הרשמו לניוזלטר

צור קשר

ת.ד 1652, מודיעין 71799 ישראל