תשובות ברבנות הקהילה

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.israelrabbis.org/

זמן קריאה: דקה ("200 מילים")

תפילה במניין מול אמירת קרבנות

שאלה:
שלום הרב.
כשאני מתפלל במניין אני לא מספיק אף פעם לומר את סדר הקורבנות רק כשאני מתפלל ביחידות בגלל מהירות התפילה וגם מתחילים תמיד בהודו שאת זה אני גם לא מבין למה לא אומרים קורבנות ביחד? וגם שאני מתפלל ביחידות התפילה שלי הרבה הרבה יותר בכוונה כי אני לא צריך למהר כדי להתפלל במהירות של כולם. השאלה שלי מה עדיף? מניין ולא לומר קורבנות או ביחידות שאני אומר קורבנות והתפילה בכוונה הרבה יותר גדולה?
תודה ויום טוב!

תשובה:

שלום וברכה לשואל היקר!

יש מעלה גדולה לאמירת קורבנות כמ"ש בפוס'.
אולם צריך לדעת שמעלת תפילה בציבור חשובה לאין ערוך, וודאי שתפילה בציבור עדיפה על תפילת יחיד גם אם יש צורך לדלג על אמירת קורבנות.
מובא בגמ' בברכות ח. שאין הקב"ה מואס בתפילת רבים, והפוס' האריכו מאד במעלת המתפלל במניין דוקא.
אני מציע לכבודו שיתחיל לומר קורבנות לפני הציבור ובכך תוכל להתפלל יותר בנחת ובכוונת הלב, ובזה הכל יבוא על מקומו בשלום (אולי כך גם הציבור אצלכם נוהג שכל אחד אומר קורבנות בשקט ומתחילים "הודו" בקול רם).
*רק אציין שמובא בשו"ע או"ח סי' נ"ב סדר תפילה למאחר, והתנאי שמובא שם הוא שעכ"פ יתפלל שמונה עשרה עם הציבור - כדאי ללמוד הלכות אלו בפנים.

שנזכה ב"ה להתפלל מעומק הלב גם כש"התפילה בציבור" עם כל המשתמע מכך לעיתים מקשה עלינו.

בברכה רבה.
הרב נועם דביר מייזלס
סעודה לעילוי נשמת חמי וחמתי
אחי נפל בקרב על הנפש שלו

 

השתתף בבנית הארץ

כדי לממש את החזון שלנו ולבנות רבני קהילה שהם מנהיגים קהילתיים, כדי להצליח ולגבש קהילות ברחבי הארץ ולבנות אותן כמוקד של זהות יהודית שיודע לשלב אנשים מכל הסוגים, אנו זקוקים לעזרתכם. אנא תרמו לנו כדי שנוכל לבנות גשר ולחבר קהילות נוספות.

לתרומתך תהיה השפעה ישירה ומיידית על הצלחתנו.

תרמו עכשיו