תשובות ברבנות הקהילה

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.israelrabbis.org/

זמן קריאה: דקה ("287 מילים")

קומקום מים על פלטה בשבת

שאלה:
שלום כבוד הרב
כרגע אני נמצאת בברזיל ואין בנמצא מיחם מים של שבת לפחות בחודשים הקרובים. האם אני יכולה להניח קומקום מים רותחים על הפלטה לפני שבת. ובשבת להרים את הקומקום , למזוג מים בכוס מבלי להניח את הקומקום על השיש ולהחזיר את הקומקום לפלטה?
תודה רבה ושנה טובה

תשובה:

שלום רב!

כן, את יכולה.

הרחבה:
יש אומרים שהנחה על פלטה אינה נראית כבישול ולשיטתם מותר להחזיר תבשיל חם ומבושל כל צרכו בלא תנאי החזרה, וי"א שלכתחילה יש להקפיד בהחזרה לפלטה (שאין עליה היכר מיוחד שהיא של שבת, כגון צלחת הפוכה וכד'), א. שלא להניח את הקומקום מים החם, ב. שהמחשבה תהיה להחזיר אח"כ לפלטה, ג. שהיד תמשיך לאחוז בו. אולם בדיעבד לדעת הספרדים מותר להחזיר אם הסיר עדיין רותח בחום שהיד סולד בו, והאשכנזים מקילים להחזיר כל עוד שלא נתקרר לגמרי.
כלומר נחלקו הפוס' האם בפלטה של ימנו יש מיחזי כמבשל או אין, וממילא אם אין דרך בישול בפלטה, אין צורך בתנאי החזרה. בשש"כ א', ל' כתב להחמיר שיש מיחזי כמבשל וכ"כ אורל"צ ב',יז,א' ושבט הלוי א', צ"א, ויש שהחמירו שלא להחזיר כלל כיון 'הפלטה נחשבת אינ גו"ק. לדעת הגר"מ אליהו זצ"ל יש להחמיר בפלטה במיוחד כיון שהפלטה דינה כגחלת והחזרה אליה הוי הטמנה אא"כ יוסיפו פס מתכת עם חלל המפריד דינו לפלטה. מאידך דעת הצי"א ח',כ"ו,ה', יחוו"ד ב' מ"ה, אגרו"מ או"ח ד',ע"ד ועוד פוס' רבים ס"ל שאין הנחה על פלטה נראית כבישול. מ"מ יש לציין שגם לדעת המחמירים ניתן לעשות היכר ע"י טס מתכת וכד' על הפלטה ובך לא תהיה בעיה של מיחזי כמבשל.
לדעת השו"ע שי"ח, מותר להחזיר לפלטה רק אם היד סולדת בו, אולם לרמ"א שם ט"ז כל עוד התבשיל הלח לא נתקרר לגמרי ניתן להחזירו. וא"כ בנידו"ד מלבד האמור לעיל לגבי תנאי החזרה על הפלטה,יש להיזהר שלא תהיה חלילה בעיה של בישול, והדבר תלוי במח' הנ"ל.

בברכה רבה.
הרב נועם דביר מייזלס

סעודה לעילוי נשמת חמי וחמתי
אחי נפל בקרב על הנפש שלו

 

השתתף בבנית הארץ

כדי לממש את החזון שלנו ולבנות רבני קהילה שהם מנהיגים קהילתיים, כדי להצליח ולגבש קהילות ברחבי הארץ ולבנות אותן כמוקד של זהות יהודית שיודע לשלב אנשים מכל הסוגים, אנו זקוקים לעזרתכם. אנא תרמו לנו כדי שנוכל לבנות גשר ולחבר קהילות נוספות.

לתרומתך תהיה השפעה ישירה ומיידית על הצלחתנו.

תרמו עכשיו