מדברים עלינו

safeהיום, הנושא של קהילה מוגנה הוא נושא מאוד בוער. לצערנו, כל יום כמעט אנחנו שומעים על מקרייץם קשים מאוד של הטרדות מיניות, התעללות, אונס, בילדים וילדות, בנשים ובגברים.

מרכז ברקאי להכשרת רבנים ופיתוח קהילות, שהכשיר עד כה 60 רבני קהילות ברחבי מדינת ישראל מאמין שלרב הקהילה יש חלק חשוב בהנהגת הקהילה בנושא הזה.

לשם כך סיימנו לאחרונה במרכז ברקאי קורס לרבנים שמכשיר אותם לשמש כממונים למניעת הטרדה מינית.

לפי החוק להטרדה מינית בישראל, חובה על כל מוסד חינוכי, ארגון ומקום עבודה, להכשיר ממונה שאחראי למניעה והתערבות במקרים של הטרדה ותקיפה מינית. את ההכשרה הספיקה תהל – מרכז הסיוע לנשים וילדים דתיים. תהל הוקם ב1993 על מנת לעזור לנשים וילדים דתיים/חרדיים הנמצאים במצבי מצוקה ומשבר וזקוקים לתמיכה וייעוץ. במשך השנים המרכז פיתח תוכניות לתמוך בנפגעי מלחמה וטרור בנוסף לנפגעי אלימות במשפחה והתעללות מינית

הקורס העמיק בתחום המשפטי, החברתי, המוסרי והפסיכולוגי ונתן לרבנים כלים מעשיים למנוע מקרים וגם להתמודד עם המצבים המורכבים. בקורס הרצו מטובי אנשי מקצוע.

אמרה דבי גרוס, המנהלת והמייסדת של תהל: ״אנחנו בתהל היינו גאים להשתתף עם רבני מרכז ברקאי בפרויקט החשוב הזה להכשיר רבנים להיות ממונים למניעת הטרדה מינית במקומות עבודה ובקהילות. אנחנו מעודדים כל קהילה וכל ארגון ללכת בעקבות היוזמה החשוב ופורץ דרך הזה.״

הרב דוד פיין, מייסד וראש מרכז ברקאי אמר ״אנחנו מנסים לעשות את רב הקהילה יותר רלוונטי לחיי קהילתו. לכן חשוב לנו לתת לו כל הכלים הנדרשים להנהיג קהילה בעידן מורכב שאנחנו חיים בו.״

womenמרכז ברקאי ממשיך לשים דגש חזק על הכשרת נשות הרבנים. גם נשות הרבנים מעורבות בקהילות ומשרתות כדמויות חשובות לנשות הקהילה. כל חודש נשות מרכז ברקאי נפגשות במפגש מרתק בנושאים חשובים. לאחרונה הנשים נפגשו עם הרבנית נחמה אריאל אשתו של הרב יעקב אריאל. כמו כן הם נפגשו עם אביטל ברעם מעמותת התקשרות בנושא: זוגיות עם פערים אידיאולוגים ממשבר לאתגר ומחיסרון ליתרון,ץ. בנוסף הם נפגשו עם כמה מרצות מהגוינט בנושא בריאות הנפש.

באחד המשובים שקיבלנו, כתבה לנו אחת מהנשים: אני כל כך שמחה שמרכז ברקאי רואה חשיבות בתפקיד הרבנית. נשים בקהילה שלי ניגשות אלי לייעוץ בכל מיני נושאים ואני מקבלת מהמפגשים כלים שעוזרים לי הרבה".

timeרבנים מאוד עסוקים, ובמיוחד רבני מרכז ברקאי... מחוץ לתפקידים שלהם בקהילות יש לכל הרבנים תפקידים אחרים שהם צריכים לעשות כדי לפרנס את משפחתם. בגלל כל הלחץ שמוטל עליהם הם צריכים לדעת איך לנהל את הזמן שלהם נכון. ניהול זמן נכון הרבה פעמים יכול לקבוע הצלחה או כישלון לרב. בגלל חשיבות המיומנות הזה מרכז ברקאי הקדיש יום עיון לרבני מחזור ג' בנושא ניהול זמן. העביר את ההכשרה דני בלונדהיים. דני הוא יועץ ארגוני והוא בעל ניסיון רב ומתמחה בהנחייה בתחומי מיומניות ניהול. הוא מאמין בגישה פרקטית ודוגל בחיבור הלמידה החוויתית למימוש בחיי היום יום. בסופו של ההכשרה אמר אחד מהרבנים "היום הזה היה מהימים החשובים ביותר מתוך שנתיים של לימודים בברקאי. אני מאוד מאמין שאוכל ליישם הכלים שלמדנו היום כדי לנהל את הזמן שלי טוב יותר."

bat melachלא מזמן ברקאי אירח את עורך דין נח קורמן. המייסד של בת מלך. בת מלך מפעילה היום בארץ שני מקלטים לנשים מוכות דתיות. בנוסף להגנה הפיזית הנשים בזמן השהייה במקלט, הנשים (וגם הילדים כאשר יש ילדים) מקבלות סיוע משפטי ותמיכה נפשית.

כמו כן, ניתנת לנשים הזדמנות לפתח מיומניות לעצמאות בעתיד. 

נח סיפר כיצד הגיע לרעיון של הקמת בת מלך. הור סיפר על כך שמתוקף תפקידו כעורך דין הוא התבקש לייצג אישה חרדית .שהייתה מוכה וברחה מבעלה האלים כאשר אותה אישה הגיעה למקלט לנשים מוכות היא גלתה שלא מתאפשר לה לחיות שם חיים דתיים. זה מה שהוביל אותי להחלטה להקים את בת מלך.

נח שוחח עם הרבנים על הנושא של אלימות במשפחה בקהילה הדתית, ואלו משאבים יש בקהילה לנשים הסובלות מאלימות.

recruitmentמחזור ד ייפתח בעזרת ה' בחודש אלול ספטמבר 2018.

פניות רבות מגיעות בכל יום למשרד של ברקאי הרבה מרבני קהילות ברחבי הארץ המבקשים להתקבל לתכנית ההכשרה הייחודית שהמוניטין שלה מפורסם. הרבה מהרבנים כבר הגיעו לראיון במודיעין וכפי שהדברים נראים עד עתה מיזור ד' כמו קודמיו, יהיה מלא ברבנים איכותיים ומגווונים.

עדיין יש מקומות בודדים שנשארו, כך שאם אתה רב קהילה או מכיר רב קהילה מתאים נא להיות בקשר בהקדם עם משרד ברקאי.

graduation prizeבסוף שנתיים של לימודים אינטנסיביים, העמיתים - רבני מחזור ג יסיימו את הלימודים במרכז ברקאי. את הסיום שלהם נציין בטקס חגיגי במודיעין ביום ראשון 17.6. הרבנים המסיימים יקבלו את תעודות הסמכה לרבנות קהילות החתומות על ידי נשיא ברקאי הרב הראשי הרב ישראל מאיר לאו שליט"א.

הרב לאו ואישי ציבור נוספים אחרים יכבדו בנוכחותם את הטקס.
כמובן שהבוגרים ימשיכו להגי בשנה הבאה למפגשי הבוגרים המתקיימים פעל בחודש.

בטקס יוענק גם פרס ברקאי היוקרתי בשלוש קטגוריות: א) מפעל חיים לרב קהילה ב) קהילת מופת ג) גבאי/חבר ועד מצטיין
כדי להגיש מעומדות לפרס אנא היכנסו לקישור הבא.

shatnez todayקניתי חליפה/חולצה/סודר חדש של מותג ידוע. צריך לבדוק שאין שעטנז? בעצם, מה בכלל פירוש המילה שעטנז? למה התורה אסרה ללבוש שעטנז?

על כל אלו ועוד למדו רבני מרכז ברקאי בהשתלמות מרתקת שהועברה על ידי הרב יעקב גורביץ מומחה עולמי בנושא שטענז, ובעל מעבדת בדיקה של שעטנז.

הרבנים נכנסו לסודות תעשיית הבגדים המודרנית וגילו את כל המורכבות שיש כיום ביצור בדים ובגדים שעשויים מחומרים רבים, שרבים מהם לא כתובים על תווית הבגד, והצרכן לא מודע לכך.

הרבנים למדו עד כמה איסור שעטנז עלול להיות מצוי כיום, גם בבגדים שלא העלנו על דעתנו שיכול להיות בהם שטענז.

הרבנים יצאו מהקורס עם "אנדרלין" ללכת לקהילותיהם, ולשוחח עימם על כל מה שהם למדו.

kosher1מה הדין של דג ממין לא כשר ששינו אותו גנטית ויהיה לו סנפיר וקשקשת?

האם מותר לקנות חלב בגואטמלה ולשתות אותו?

איך מכשירים מפעל שמייצר חומרי גם למזון, כאשר המפעל הוא בגודל של עיר?

בקורס כשרות מיוחד במינו, למדו רבני ברקאי על תעשיית המזון המודרנית, ועל האתגרים הכשרותיים שהיא מעמידה בפנינו.

את הקורס העבירו מומחי כשרות מפורסמים, כמו הרב ויטמן רבה של תבונה, הרב וולקן מומחה לגנטיקה של דגים, הרב גלוברגר, מומחה בחומרי גלם ומומחים נוספים.

הרבנים העבירו את המידע לקהילותיהם, והדגישו בפניהם שכשרות המזון היא דבר שמשתנה בצורה מהירה, ולכן כל הזמן צריך להתעדכן אצל מומחי כשרות.

mental health1מחזור שלישי של רבני ברקאי החל השבוע קורס חדש בן 8 שבועות שכותרתו "בריאות הנפש בקהילה". הרבנים נפגשו עם פרופסור מקס לחמן, פרופסור לבריאות הנפש בקהילה, מאוניברסיטת חיפה שפתח במבוא כללי, וכן עם פרופסור פסח ליכטנברג, פסיכיאטר בכיר, אשר פתח בסקירה רפואית כללית על התחום.  הקורס מתמקד בשיקום, החלמה ואינטגרציה בהקשר של הקהילה, ותפקידו המרכזי של הרב בהקשר זה. קורס חדש ופורץ דרך זה פותח במיוחד עבור ברקאי על ידי ג'וינט ישראל, בשיתוף עם בית הספר הארצי לשיקום, שילוב והחלמה בבריאות הנפש, הקריה האקדמית אונו שבקריית אונו. 

disabilities חלק משמעותי בפילוסופיה של ברקאי הוא שקהילה אמיתית היא כזו שמקבלת את כל חבריה. בהקשר זה סיים המחזור השלישי של הרבנים קורס שילוב אנשים עם צרכים מיוחדים בתוך הקהילה. הקורס כולל מפגשים אודות שירותים ממשלתיים הזמינים לאנשים עם מוגבלויות כך שהרב יוכל לשמש משאב ידע בזה עבור הקהילה שלו, כמו גם מפגש על סטיגמות וכיצד להתמודד איתן. החלק המרגש ביותר של הקורס היה מפגש שאלות ותשובות עם פאנל של אנשים עם מוגבלויות. הרבנים שמעו ממקור ראשון על חוויות, תסכולים ומשאלות של אנשים עם מוגבלויות. קורס זה פותח על ידי ג'וינט ישראל - מסד נכויות.

דברי ורד רז ראש "Friending לשינוי עמדות" של מסד נכויות ג'ויינט ישראל על הקורס: "זכות גדולה נפלה בחלקנו לקיים יחד אתכם את תכנית הfriending לשינוי עמדות כלפי אנשים עם מוגבלות . אנחנו רואים בכם , רבני ברקאי שותפים אמתיים, יזמים ופורצי דרך להשתתפות מלאה וגדלה של אנשים עם מוגבלות בחברה בישראל. קבוצת רבני ברקאי הם מבחינתו הלפיד שלפני המחנה ומי ייתן ועוד רבנים מקבוצות וזרמים אחרים ילכו בדרך אותה הם סוללים יחד אתנו."

 ראיון קצר עם הרב דוד פיין ב-ILTV אודות קורס זה

אודות ברקאי

אנחנו במרכז ברקאי להכשרת רבנים ופיתוח קהילתי מאמינים שניתן לבנות את הקהילות בישראל אחרת. סביב מנהיגות קהילתית נכונה בראשות רב הקהילה נסייע לכם לגבש תכנית שתאפשר לקהילה שלכם לצמוח ולהפוך למוקד מקומי של סולידריות והתחדשות עבור כאלה שחובשים כיפה וגם עבור כאלה שאינם חובשים כיפה.

הרשמה לניוזלטר

לקבלת עדכונים על חדשות ואירועים ברקאי, הרשמו לניוזלטר

צור קשר

ת.ד 1652, מודיעין 71799 ישראל