מדברים עלינו

nl2ע"י הרב הלל מרצבך - רב קהילה ביד בנימין

אנו עומדים בסמיכות ליום הזכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. רציתי לשתף על אחד מתוך עשרות האלפים שנהרגו על קידוש ה'. חברי הטוב והאהוב עמיחי מרחביה הי"ד.

עמיחי המתוק, הצנוע, התמים והישר, עם העניים היפות, ובעל החיוך הנצחי, שאף אחד לא היה יכול לעמוד מולו.

ב-12 שנות לימודיי בבית הספר למדתי עם עמיחי. הדבר שנחקק לי בלב, שלמדתי ממנו, זו האהבה שלו לסביבה. כשהיינו ילדים, כל פעם שהיו מריבות בכיתה, תמיד שאלתי את עצמי, איך זה שעמיחי, תמיד מסתדר עם כולם. כולם אוהבו אותו. היה בו משהו קסום, שקשה היה לעמוד מולו. מעולם, לא שמעתי מעולם מילה רעה על עמיחי. עדיין קשה לי להאמין שעמיחי אינו בין החיים. הוא אתה תמיד היה כ"כ חי, וזורם.

בימי התיכון בישיבת ירושלים לצעירים, למדנו יחד תורה, ובמקביל עמיחי השקיע ותרם, כמדריך בבני עקיבא בסניף מוסררה בירושלים. גם שם כמובן כולם אהבו אותו.

היינו יחד באותו החדר, יחד עם חברנו שמואל וייס הי"ד, שנהרג גם הוא בקרב בג'נין. כמה כאב לעמיחי על האובדן של שמואל. כנראה שהוא התגעגע מדי וקפץ לבקר את שמואל.

תמיד שאלתי את עצמי, מהיכן קסם העדינות שמיחי זכה לו?

היום אני מבין שעמיחי קיבל מתנת שמים, והעצים אותה להיות מתנה של שליחות. כל מקום שאליו פנה, כולם אהבו אותו, ומתוך זה האנשים והסביבה היו מוכנים לקבל ממידותיו, בדוגמא האישית שהקרין לסובב.

ה' האציל עליו מאורו, וכנראה שדמותו האצילה, התמימה והישרה, לא הייתה יכולה לחיות בעולם של שקר.

הישרות שלו, והאמת שהפגין, הובילה אותו לאורך כל חייו הקצרים. תמיד עמד על העקרונות, לעשות את הדברים בצורה השלמה שלהם.

אני זוכר את התמימות היפה שלו, שפעם שאל אותי: "איך אדם יכול לשקר?". זה פשוט לא היה נתפס לו. כיצד תיתכן מציאות של רוע. עמיחי, לא הצלחת להבין איך זה שיש אנשים שמתנהגים לא יפה, שמתנהגים בצורה לא הוגנת, ולא ישרה.

לפני הגירוש מגוש קטיף, הרמטכ"ל העיף את עמיחי מלשרת כקצין, בשל יושרו היחיד במינו, שכתב מכתב לרמטכ"ל שהוא לא מסוגל לבצע פקודה שנוגדת את המוסר אנושי הטבעי: "גירוש יהודים מחבל נחלתם". לאחר תקופה קצרה, עמיחי חזר להיות קצין, בגלל שמח"ט גולני לא ויתר על קצין כמותו. אהבת ארץ ישראל בערה בו.

כמה שבועות לפני שעמיחי נהרג התקשרתי אליו, ושאלתי אותו אם הוא רוצה שאכיר לך מישהי. עמיחי אמר לי: "חכה, אחרי הצבא! בינתיים אני שם. לא טוב להתחתן כשאתה בצבא! רחמנות על אישה שנשואה לקצין!". כנראה שעמיחי הבין בדיוק מה משמעות התפקיד שלו בצבא, ועשה זאת בשלמות ובשמחה, עם כל הקשיים שהיו בדרך.

עמיחי זכה להיות סמל של דגם מיוחד, המשלב בנפשו את תורת ישראל, עם ישראל, וארץ ישראל.

מתוך אהבה גדולה
חברך לנצח,
הלל מרצבך

.

 

nl2 ע"י הרב ערן דאום, רב קהילת השמשוני במודיעין

חודש אפריל. משכונות זייתון וח'אן יונס נורות פצצות מרגמה ורקטות קסאם על יישובי גוש קטיף ועוטף עזה. צה"ל נכנס בכוחות משוריינים לביצוע פעולות בשכונות בפאתי עזה. עיתונאים מתלווים אל הכוחות. ב11 במאי, בעת היציאה משכונת זייתון בפאתי עזה, מגלה הכח כי נגמ"ש ובו מחלקה מהפלחה"ן נעלם. הנגמ"ש הושמד בפיצוץ, ונגמ"ש נוסף נפגע קשות. ששה חיילי צה"ל נהרגו בפיצוץ ומחבלי הג'יהאד האיסלאמי התעללו בשרידי הגופות. כוחות סריקה וחילוץ יוצאים ממפקדת אוגדת עזה להשבת שרדיפי הגופות לקבר ישראל. על פי דרישה צה"לית ולחץ בינ"ל, המחבלים משיבים שרידי גופות ל'צלב האדום'.

למחרת, 12 במאי, נגמ"ש נוסף מדגם M-113 ובו חמישה חיילים נפגע מירי רקטת RPG-7. החיילים נהרגו, בעוד מבצע חילוץ הנגמ"ש הראשון עודנו מתנהל. כוחות צה"ל נוספים נכנסים לאזור פגיעת הנגמ"ש השני לפינוי הנפגעים. לקח הגופות הנלקחות בשבי על ידי המחבלים מופק מיידית ועל חיילי צה"ל הוטלה משימת קדש להשיב לקבר ישראל את שרידי גופות החיילים.

אני מוזעק טלפונית. עלי להתייצב באופן מיידי בפיקוד דרום. יחד עם חיילים סדירים מחטיבת גולני ומקורס מכ"ים, הגיעו כוחות של אנשי רבנות צבאית ומהיק"מ, יחידת הקבורה המטכ"לית לסריקות נרחבות באזור. אנשי ח"ק בהווה, יקרים מפז, וחסרי נסיון קרבי, מצאו את עצמם בבת אחת תחת אש, כשלצדם חיילים סדירים, שאומנו בכיבוש יעדים בשטח פתוח וגילוי פתאום שהם בעיצומה של מלחמה, מחפשים אחר חברים ושכנים ליחידותיהם.

הסריקות התבצעו לאורך יום השישי, תוך ידיעה שיש חיילים שטרם זוהו. אני מבין שלא אשוב לקרוא את פרשת הבר מצווה שלי בבית. חבל להתקשר הביתה ולהלחיץ את המשפחה.

בארץ חלוקות הדעות ותמונות יגיעו לעיתונים. חיילים כורעים על ברכיהם בחיפוש אחר חיילי צה"ל. אות ומופת לערכיות חיילי צה"ל ומחויבותו לחייליו, או סיכון מיותר.

עבורנו לא היתה זו שאלה אלא תחושה של העלות גדולה. הרעש הכבד מסביב, ושריקות כדורים לא אפשרו דבר פרט לתפילה להצלחת המשימה ושיבה בשלום.

השמש עמדה כבר בראש האילנות והשבת הלכה ונכנסה לה. רעייתי ובננו הבכור, אז, ידעו כי אני בפיקוד דרום, בטוח ומוגן וכי נשוב ונדבר אחרי השבת. קולות הירי מכל עבר, כשאנו רואים את החלונות והעמדות מהם מתבצע ירי.

טנקים ודחפורי D-9 מהווים חומה, המאפשרת לחיילים לבצע מלאכת קדש. עוד חייל בצוות מאבטח, אשר שהה בבית סמוך נהרג מפגיעת צלף. עוד כח יוצא למבצע חילוץ מהבית.

בקשר התפלמסות על קדושת השבת, ואנו עסוקים בקדושת חיילי צה"ל ובדאגה למשפחותיהם החרדות ומתמהמהות. שבת המלכה יורדת, ועמה גילויים של חיילי צה"ל. מסוק יורד כדי לקחת לזיהוי מהיר את המציאה. אחרון חיילי צה"ל מוטס לתל השומר, לזיהוי והכנה לקבורה.

קבלת שבת בלב, שירי שבת. עוד בלילה נשוב לשבת של התעלות בפיקוד, עם תפילה מעומק הלב ועליה לתורה לתת שבח והודיה להי"ת שבחר בנו מכל העמים. ונתן לנו את תורתו ואת השבת, ואת ארץ ישראל ומדינת ישראל ואת צבא ההגנה לישראל.

בעקבות תקריות ציר פילדלפי צה"ל ביצע את מבצע 'קשת בענן' ברפיח לפגיעה בתשתיות הטרור. הוקמה גם אנדרטה לחללי אסון הנגמ"ש השני ובהם צוות המנהרות של אבירי הפלדה.

.

nl3 בוגר מחזור ב׳ של ברקאי הרב יהודה סהלה הרב הראשי של יהודי אתיופיה בתל אביב-יפו ורב קהילה ביפו ניהל סדר פסח ל1600 בני אדם. הרב סהלה סיפר שהוא השתמש בכלים רבים שהוא למד בברקאי כדי לארגן ולנהל את הסדר. אנחנו בברקאי מאוד גאים ברב סהלה. תוכלו לקרוא על הסדר בלינק.

.

2017 rabbis learning אחרי סיום המוצלח של קורס מכוונים הרבנים יתחילו בקורס ליווי רוחני שיסיים ביולי. הרבנים ילמד תחת ההדרכה של הרב יונתן גלס, מלווה רוחני מוסמך בבית חולים בבית חולים הרצוג בירושלים. הרבנים ילמדו את שיטת CPE שיתן להם כלים לעזור למיומני ההקשבה שלהם ויאפשר אותם לעזור לאנשים וזקנים במוסדות רפואייות, בהוספיס ובבתי אבות ובמיוחד לחולים סופניים ולמשפחותיהם. הקורס בשותפות עם ארגון גישה לחיים ונתמך ע״י רבקה גלט לזכר נשמת בעלה, הרב מלווין גלט ז״ל והקרן לזכר הרב ד״ר נתנאל ושירלי פולק ז״ל.

.

2017 rabbis learning רבני מחזור א' ב' ו-ג' השתתפו ביום עיון מרתק וייחודי לרבני ברקאי בנושא גירושין. המרצה, אחד מגדולי המומחים בתחום היה ד"ר יואב מאז"ה עו"ד ומרצה בכיר בפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו המתמחה בדיני משפחה ובקניין רוחני. מחקריו בדיני משפחה באו לידי ביטוי בוועדות ציבוריות ובפסקי דין.

ביום עיון הרבנים התוודעו להליכי הגירושין במדינת ישראל, בבתי הדיו ובבתי המשפט, ועל הקשיים של מסורבי ומסורבות גט. הרבנים השכילו המון, ולמדו כיצד לסייע ולכוון את הפונים אליהם בתחום זה. כמובן, שאחד מתפקידי הרב המרכזיים הם לעסוק בשלום בית ובשמירת התא המשפחתי, אך יחד עם זה עליו להיות מוכן ללוות זוגות גם בהליך של גירושין.

.

אודות ברקאי

אנחנו במרכז ברקאי להכשרת רבנים ופיתוח קהילתי מאמינים שניתן לבנות את הקהילות בישראל אחרת. סביב מנהיגות קהילתית נכונה בראשות רב הקהילה נסייע לכם לגבש תכנית שתאפשר לקהילה שלכם לצמוח ולהפוך למוקד מקומי של סולידריות והתחדשות עבור כאלה שחובשים כיפה וגם עבור כאלה שאינם חובשים כיפה.

הרשמה לניוזלטר

לקבלת עדכונים על חדשות ואירועים ברקאי, הרשמו לניוזלטר

צור קשר

ת.ד 1652, מודיעין 71799 ישראל
אין לך חשבון עדיין? הרשמו עכשיו!

כניסה לחשבון